Virš vienintelio išlikusio Lietuvos katalikiško laikraščio „XXI amžius“, einančio jau 24 metus nuo valstybinės nepriklausomybės atsikūrimo ir Bažnyčios išsivadavimo iš ateistinio režimo priespaudos, iškilo grėsmė. Sis periodinis leidinys, garbingai pratęsęs prieškarinės Lietuvos ir sovietinio pogrindžio katalikiškos spaudos tradicijas būti ištikimu ir entuziastingu Katalikų Bažnyčios talkininku pačių dramatiškiausių išbandymų akivaizdoje, nors „niekada negalėjęs džiaugtis lengvu gyvenimu“, dabar yra išties atsidūręs ypač sunkioje situacijoje. Kaip rašoma rugsėjo 6 dieną paskelbtame „XXI amžiaus“ darbuotojų kreipimesi į savo skaitytojus, dėl susidariusių aplinkybių, ypač dėl lėšų stygiaus, „artėja galbūt neišvengiamas laikraščio uždarymas“. Todėl susirūpinę dėl katalikiško laikraščio likimo jo darbuotojai prašo supratimo, solidarumo, pagalbos ir aukų, kad būtų išgelbėtas šis vienintelis Lietuvoje katalikiškas spausdintas laikraštis su svarbiausiais katalikiškai žiniasklaidai iškeltų informacinių, evangelizacinių ir pastoracinių uždavinių atlikimu.
Išties katalikiška spauda šiame pliuralistiniame pasaulyje, perpildytame daugelio idėjų, dažnai labai klaidingų idėjų ir nuostatų, skelbiamų per įvairias liberalias, kairiąsias ar dešiniąsias žiniasklaidos priemones, yra svarbi krikščioniškam požiūriui ir nuostatoms atskleisti ir jas teikti pasauliui. Popiežius Pranciškus viename pirmųjų susitikimų su žiniasklaidos atstovais 2013 m. kovo 16 dieną pabrėžtinai dėkojo katalikams žurnalistams už jų tarnybą perduodant žinias apie Šventąjį Sostą Bažnyčią jos apeigas ir tradicijas, jos tikėjimą ir ypač apie Popiežiaus bei jo tarnystės reikšmę. Jis akcentavo, kad Bažnyčios istorijos bei einamuosius įvykius reikia stebėti ir analizuoti bei pateikti remiantis „teisingu požiūriu, tikėjimo požiūriu“, kas pirmiausia būdinga katalikiškai žiniasklaidai. Šventasis Tėvas taip pat pripažino, kad bažnytinius įvykius „nėra lengva paaiškinti ir perteikti plačiai ir margai visuomenei“, kai vyrauja radikalus sekuliarizmas ir aktyvus antikrikščioniškas „lobizmas“. Popiežius Pranciškus žurnalistams pabrėžė, jog kaip tik iš šios perspektyvos, taip svarbios katalikiškai žiniasklaidai, galima vertingai ir visapusiškai paaiškinti, ką Katalikų Bažnyčia veikia. Dėl to kviesdamas stengtis „vis geriau pažinti tikrąją Bažnyčios prigimtį ir jos kelionę pasaulyje su visomis jos dorybėmis bei nuodėmėmis, taip pat pažinti Bažnyčios autentiškus dvasinius motyvus, padedančius ją suprasti“, Šventasis Tėvas užtikrino ganytojišką palankumą žurnalistinei veiklai bei paramą katalikiškai žiniasklaidai visose nelengvose ir atsakingose jos veiklos sąlygose.
Atsiliepdami į pernai paskelbtus Pastoracinius pasiūlymus Tikėjimo metų šventimui, Lietuvos vyskupai paskelbtame ganytojiškame laiške linki, kad „religinė knyga ar spauda, katalikiški interneto puslapiai tebūna tos priemonės, kurios pažadins jaunosios kartos smalsumą prasmingai užpildys poilsio valandėlę“. Mūsų šalies ganytojai pažymi, kad „tikintysis negali likti tik pasyvus stebėtojas šiandieniniame pasaulyje, kuriame neretai reikia aktyviai ginti žmogaus orumą ir pamatines moralines vertybes“, ir prie tokio ugdymo ypač prisideda katalikiška žiniasklaida.
Mes savo ruožtu pritardami iš visos širdies šioms pastangoms, kviečiame, kad į vienintelio katalikiško laikraščio „XXI amžius“, prieinamo paprastai Dievo tautai, palaikymą ir platinimą įsijungtų kuo daugiau sąmoningų sielovadininkų, jog apie šį laikraštį žinotų ir jis būtų pasiekiamas kiekvienai katalikiškai šeimai, apie jo naudingumą būtų pranešama kiekvienoje Lietuvos katalikų parapijoje, ko dabar tikrai trūksta. Argi galime leisti užsidaryti ir pražūti katalikiškam laikraščiui, kuriam kaip tik tą rugsėjo 6-ąją sukako 23 metai, kai jis yra leidžiamas? Juk sovietinės okupacijos metais mes kovojome už katalikiškos spaudos laisvę, kurios tada nebuvo ir negalima buvo tada leisti. Nenuslopinkime dabar vienintelio katalikiško laikraščio, pradėjusio eiti prieš 23 metus kaip atsakas į 50 metų mus slėgusį ateistinę prievartą. Nenuslopinkime jo dabar, kai tą laisvę esame jau iškovoję. Raginame ir patys įsipareigojame prisidėti, kad kuo didesniame skaičiuje tikinčiųjų bendruomenių susidarytų aktyvūs paramos - materialinės ir propagandinės su atitinkamų akcijų organizavimu - židiniai, kas įgalintų užtikrinti katalikiško laikraščio „XXI amžius“ išlikimą ir plėtrą lietuviškosios katalikybės labui. Tik savo krikščioniška parama šiam svarbiam leidiniui galime prisidėti prie jam teikiamos Dievo palaimos ir Švč. Mergelės Marijos globos. Viską padarykime katalikiško laikraščio veikimo sąlygoms pagerinti ir sunkiam jo darbuotojų darbui pagelbėti.
"XXI amžiaus" laikraščio redaktorius Edvardas Šiugžda
Kaunas,
2013-09-15